Šardičanka

Historie Šardičanky

  Když se v Šardicích v roce 1956 rozpadla do té doby hrající dechovka pana Josefa Červinky, začal tehdejší předseda Závodního klubu Šardičan Jan Slezák shánět mladé chlapce ze Šardic, aby se začali učit učit hrát na dechové hudební nástroje. Když se mu podařilo sehnat asi 30 chlapců, byl zajištěn učitel hudby p. Josef Frýbort z Kyjova, klub dokoupil další potřebné nástroje. DH Šardičanka Začalo se učit v jedné ze tříd tehdejší obecné školy. Každý musel učiteli zazpívat nějakou píseň a on pak doporučil, kdo by mohl na jaký nástroj hrát. Jelikož hlavním cílem výuky bylo, aby co nejdříve vznikla nová kapela, byly zkoušky stále náročnější a to byl jeden z hlavních důvodů, proč někteří nevydrželi a skončili.

  Když se pak v roce 1957 poprvé na veřejnosti představila nova kapela, hrálo v ní už jen 13 muzikantů a první název zněl dechová hudba Závodního klubu Šardičan a prvním kapelníkem se stal křídlovák František Kohoutek. Učitel Frýbort pak určitý čas s kapelou spolupracoval, ale pozdější ze zdravotních důvodů u nás s výukou skončil. Klub se s ním v pořádku vyrovnal. Zakládajícími členy nové kapely tehdy byli:DH Šardičanka František Kohoutek, Jan Kostiha, Antonín Zahnaš, František Sýkora, František Bábík, Jan Kohoutek, František Němec, Antonín Novák, Jan Hasala, Antonín Ostřížek, Rosťa Kopřiva, Antonín Klimeš, Jan Gregorovič. Kapela úspěšně absolvovala povinné kvalifikační přehrávky a v obci se stala oblíbenou.

  Bohužel postupem času někteří muzikanti z různých důvodů s hraním skončili, takže se za ně museli volat přespolní. Když těchto stale přibývalo, začal kapelník Kohoutek učit asi 8 nových chlapců. Ti pak v roce 1972 kapelu doplnili a přespolní odešli. V roce 1982 se konala první oslava kapely a to 25 let trvání, při níž byli okresními orgány oceněni zakládající členové. Kapela hrávala v širokém okolí, také na významných akcích. V roce 1980 se kapeníkem stal Jan Zahrádka.

  Zpěváci s kapelou začali od roku 1975 a následovala i první vystoupení v televizi. V roce 1986 při oslavách 700 let obce Šardice kapela úspěšně účinkovala při inscenaci Šardické-slovácké svatby. Od tohoto roku také začali do kapely přicházet mladíci z Mladé muziky. DH Šardičanka Těch bylo postupně tolik, že odešli všichni starší a uvolnili tak svá místa mladým. Po 30ti letech pod Závodním klubem Šardičan přešla kapela k novému zřizovateli a to JZD Osvobození Šardičan a současně od roku 1987 přijala nový název DH Šardičanka. V těchto letech kapela několikrát vyjela hrát do tehdejší NDR.

  V soutěži O zlatou křídlovku se v roce 1989 umístnila na pěkném 3. místě v okresním kole. V roce 1990 vyslal Ústav pro KVČ Praha Šardičanku reprezentovat republiku do Španělska, kde se svého úspěchu zhostila velmi dobře, za což si přivezla ocenění - pohár. Od uvedeného roku začal s kapelou učitel mladých Josef Ištvánek. Od roku 1991 nahradil ve funkci kapelníka Jana Zahrádku klarineťák Ladislav Zahnaš. Postupně se konaly oslavy 30., 40. Výročí založení a na všech bylo mimo jiné I čtení z kroniky kapely, kterou 40 let pečlivě psal Antonín Zahnaš. Často kapela též vystupovala na významných akcích v hodonínském domě kultury.

  K významné události přišlo v roce 1993, kdy Šardičanka nahrála svoje první CD s názvem Pěsničko slovácká s níž se v témže roce představila v také televizi Ostrava. DH ŠardičankaV roce 1994 odkoupila kapela veškeré potřebné zařízení od svého zřizovatele a stala se tak nezávislou. Bohužel opět docházelo k častému střídání za ty, kteří z kapely postupně odcházeli. Někteří I do Mistříňanky a podobně. Nedařilo se však získávat nové muzikanty z Mladé muziky, což byla škoda.

  V roce 1997 Šardičanka nahrála k výročí 40 let trvání druhý nosič, s názvem Jedů Šardičané, který byl na oslavě pokřtěn. O rok později se Šardičanka opět představila v televizi v pořadu s Mladou muzikou a opět se jednalo o zdařilou akci.

DH Šardičanka Rozhodujícím rokem v současnosti Šardičanky je rok 2007, ve kterém oslavila 50 let svého trvání, a na oslavu byli pozváni všichni bývalí členové kapely. Bohužel stale neutěšená situace s nedostatkem stabilních muzikantů vedla k tomu, že již v následujícím roce 2008 nabídl kapelník Ladislav Zahnaš nově založené Vesničance (odchovanci Mladé muziky) podmínky na základě kterých se obě kapely dohodly, že Vesničanka si změní jméno na Šardičanku, která tak získá nové stálé členy. Novým kapelníkem se stal kapelník Vesničanky - Ivo Zoubek.DH Šardičanka DH ŠardičankaDH Šardičanka


Šardičanka - archiv bývalých členůŠardičanka - archiv bývalých členů


Dokument typu MS Word Celá historie kapely (.doc) 39kB
Dokument typu PDF Celá historie kapely (.pdf) 36kB
Copyright © 2008 Tomáš Buštík. All rights reserved.

Valid HTML 4.01 Transitional

Valid CSS!